Rozległe okna w domu - zestawienie korzyści

Ocena: /10

Liczba ocen:

Oceń tą aktualność:

Wybór odpowiednich systemów okiennych do naszych domów jest bardzo waznym elementem planowania wykończenia budynku mieszkalnego. Nie można podejmować decyzji o typie asortymentu czy też o rodzaju materiałów, z jakich okna mają być wykonane na samym końcu. Każdy szczegół powinien być skrupulatnie przemyślany już na samym początku realizacji projektu tak, aby wraz z biegiem czasu koncepcji okien nie trzeba było zmieniać.

W sferze budownictwa mieszkalnego wybór takich a nie innych okien jest niesamowicie istotny, bo prawda jest taka, że wiele z późniejszych kosztów jest uzależnionych właśnie od tego z pozoru nieistotnego elementu. Wystarczy zamontować systemy okienne bez zalety energooszczędności, aby ponosić na trwałe gigantyczne straty na ociepleniu. Jeżeli okna będą szczelne problem stałego ogrzewania obiektu zniknie. Co więcej, dobrej jakości okna mogą nawet być akcesoriami pomocnymi w czerpaniu ciepła z zewnątrz. Jak to możliwe? Otóż właściwe rozplanowanie okien i ich montaż w odpowiednim miejscu budynku pozwala nierzadko na czerpanie ciepła pochodzącego bezpośrednio z promieni słonecznych. Tym samym koszty, jakie ponoszą lokatorzy domu na ogrzewanie nie są wcale wyjątkowo duże. Szczególnie istotne znaczenie ma to wówczas, gdy w grę wchodzi wykończenie sporego powierzchnią domu. Wówczas zaprojektowanie stosownych systemów okiennych powinno być priorytetem traktowanym jako inwestycja droga, ale czyniona na długie lata stałe użytkowania.

W konstruowaniu obiektów mieszkalnych ogromnie ważne okazują się także takie cechy, jak między innymi trwałość i solidność filarów międzyokiennych oraz rozpiętość nadproży. Czasami, nawet bardzo estetycznie wyglądające okna mogą się okazać za duże do naszego domu. Ponadto musimy zachować stosowne proporcje. Rozmieszczenie okien, to jest zarówno odległość pomiędzy nimi jak i wysokość ich osadzenia oraz rozmiary i parametry mogą przesądzać o całokształcie wyglądu domu. Jeżeli planujemy wzniesienie stosunkowo niedużego obiektu, również i takie same powinny być okna, jeśli natomiast odwrotnie – szykujemy większe gospodarstwo, nie ograniczajmy się do malutkich okien. Istotne są także walory wizualne. Estetyka okien odgrywa niezwykle istotną rolę. To właśnie systemy okienne przesądzają zazwyczaj o całkowitym wyglądzie elewacji.

W wyborze właściwych okien powinniśmy uwzględnić również obowiązujące obecnie przepisy. I tak na podstawie aktualnego prawa budowlane, w pokojach dziennych, a więc popularnych salonach, miejscach przeznaczonych na sypialnie oraz pomieszczeniach w których organizujemy sobie gabinety do pracy czy nauki, wielkość okien nie powinna być mniejsza niż 1/8 powierzchni podłogi. Nieco inaczej wymogi te prezentują się w przypadku wykańczania obiektów sanitarnych typu łazienki czy miejsc pomocniczych i technicznych. Do tej ostatniej grupy pomieszczeń kwalifikują się kotłownie, lokale użytkowane jako spiżarnie oraz kuchnie. Wówczas wystarczające wymiary systemów okiennych to 1/12 powierzchni podłogi. Co więcej, prawo budowlane dopuszcza również pominięcie okien w wyżej wymienionych pomieszczeniach dodatkowych w zupełności. By jednak móc z tego zrezygnować, konieczne jest zastosowanie w rozplanowywaniu poszczególnych pokojów konkretnego budynku odpowiedniego układu, który będzie funkcjonalny. O praktyczności rozmieszczenia wnętrz przesądza zatem stworzenie łazienki czy kuchni pośrodku całego domu, a więc z dala od ścian zewnętrznych.

Błędem często popełnianym przez przyszłych lokatorów domów wolnostojących są także zbyt małe okna. Pamiętajmy, że im mniejsze, tym więcej będzie nas kosztowało oświetlenie budynku. W końcu to dzięki systemom okiennym nie musimy non stop świecić światła sztucznego, skoro przenika do wewnątrz obiektu światło naturalne w postaci promieni słonecznych. Wnętrza domu z dużymi oknami da się także łatwiej urządzić. Nie musimy się ograniczać kolorystycznie jak w przypadku aranżowania pomieszczeń, w których okna są malutkie. Jeżeli okna są niewielkie, wtedy raczej odpadają ciemne odcienie, które jeszcze bardziej zaciemniają już dość szaro-bure pokoje. Co innego przy pokojach z dużymi oknami. Rozległe i przestronne okna dodają wnętrzom blasku i jasności, sprawiając, że poszczególne lokum prezentuje się zdecydowanie większe niż jest w rzeczywistości. Takie optyczne powiększenie pozwala natomiast na to, aby w dowolny sposób umeblować pokój czy wybrać do niego stosowny kolor, jaki tylko nam się podoba.

Nie należy jednak przesadzać, bo co za dużo to niezdrowo. To stare powiedzenie ma również swoje odwołanie w kwestii montażu systemów okiennych. Kiedy okna są za duże, wnętrze traci na intymności i prywatności. Czujemy się w swym własnym domowym zaciszu mało komfortowo, nieswojo i obco a nie o to przecież chodzi. Nie ma zatem do szaleć jeśli chodzi o wielkość szyb przykładowo w sypialni, w której powinniśmy się czuć w pełni swobodnie. Podobnie gdy w grę wchodzi urządzanie pomieszczenia dziennego, a więc salonu. Za zbyt ogromne przeszklenia uważa się okna, których wymiary przekraczając 1/4 powierzchni podłogi, czyli ich rozmiar jest dwukrotnie większy niż uznają za optymalny przepisy prawa budowlanego. Bardzo często staramy się w domach jednorodzinnych o zaplanowanie drzwi tarasowych, które pojawiają się nierzadko nie tylko w salonie, ale też w wielu innych pomieszczeniach – na przykład wnętrzu przeznaczonym do użytku dzieci i młodzieży. Oczywiście to fakt, że taki pokój dzięki dużym szybom staje się większy i przestronniejszy, a także bardziej nasłoneczniony i jaśniejszy, ale w sezonie jesienno-zimowym jest zdecydowanie chłodniejszy niż reszta pokoi. Ponadto łatwiej w ten sposób o nieszczęśliwy wypadek, bo maluch może bez problemu wydostać się z domu na podwórko. Ciężej także o przewietrzenie obiektu, bo jak skoro otworzenie dużych drzwi tarasowych wiąże się z gwałtownym napływem zimnych mas powietrza. W konsekwencji tego, aby przesadnie nie wychłodzić pomieszczenia i nie narazić dziecka na zbyt duże różnice temperatur, nierzadko rodzice rezygnują z otwierania okien. To też nie jest dobre, bo dziecku potrzebny jest dostęp do świeżego powietrza. Pokój musi być zatem przewietrzony czy to przed snem czy w ciągu dnia, dla poprawy rześkości czy trzeźwości umysłu. Na koniec warto również nadmienić, iż większe okna to większe koszty ponoszone w trakcie budowy.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

dom.best2u.pl - budowa domu © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.